Facebook zna Cię lepiej niż twoi najbliżsi – Apply Magic Sauce
25 stycznia 2017 | Po pracy

Czy ktoś z Was wie, ile polubień zostawił na Facebooku odkąd założył konto? 100, 1 000, a może 10 000? A czy zdajecie sobie sprawę, jak dobrze opisują Was te kliknięcia? Wyzwania podjął się dr. Michał Kosiński – pracujący obecnie na Uniwersytecie Stanforda. Stworzył on algorytm, który analizując lajki pozostawione na Facebooku, bardzo dokładnie opisuje Ciebie, Twoje poglądy, zainteresowania, orientację seksualną oraz wyznanie. Co zabawne, nie potrzeba ich zbyt wiele 🙂 Przyjrzyjmy się zatem bliżej aplikacji Apply Magic Sauce.Apply Magic Sauce - ekran

Od 70 lików komputer będzie Cię znał jak dobry kumpel

Aplikacja Apply Magic Sauce (https://applymagicsauce.com/) potrzebuje około 70 polubień, aby określić „w miarę” dokładnie większość Twoich zainteresowań, cech charakteru itd. Przeciętny użytkownik Facebooka zostawia przy porannym przeglądaniu tablicy około 15 likeów. Można by powiedzieć, że algorytm Polaka jest w stanie rozgryźć go w przeciągu kilku dni, oczywiście w wariancie dosyć pasywnego użytkowania serwisu. Raport jaki otrzymujemy to całkiem rozbudowana lista, zawierająca ogromną liczbę aspektów z naszego życia wraz z polubieniami, które na to wskazują. To pozwala dokładniej ocenić, czy dane są wiarygodne, czy jest to po prostu strzał na ślepo komputera.
Apply Magic Sauce - raport

Od 300 lików komputer zna Cię lepiej niż najbliżsi

Oczywiście, czy aplikacja mówi prawdę, każdy musi sprawdzić samemu (u mnie pokrywa się z prawdą jakieś 70% wyników), ale zwróćmy uwagę na inny fakt. Jeżeli ktoś opracował taki algorytm, to możemy być pewni, że dystrybutorzy reklam mają już coś podobnego do dyspozycji. Jeżeli więc zwykła firma sprzedająca sprzęt RTV będzie wiedziała o mnie więcej niż własna rodzina, to ciemno widzę stan mojego portfela po zobaczeniu ich kilku reklam. Manipulacja i perswazja jest kluczem obecnej reklamy, a my, zwykli zjadacze chleba możemy być świadomymi konsumentami tylko dlatego, że nie zawsze reklama jest nakierowana dokładnie na nas… a jeżeli już jest? Algorytm dr. Michała Kosińskiego potrafi powiedzieć o Tobie wiele informacji na podstawie polubień na Facebooku. Pomyśl ile wiedzą reklamodawcy, jeżeli ich wiedza nie ogranicza się jedynie do tego jednego serwisu?

Apply Magic Sauce

Pod adresem https://applymagicsauce.com/ znajduje się opisywana w tym artykule aplikacja. Niestety jest jedynie w języku angielskim, lecz myślę, że nie będziecie mieli problemu z rozszyfrowaniem wyników. Aplikacja wymaga połączenia z kontem Facebook, ale nie publikuje w naszym imieniu żadnych postów ani nie wysyła SPAMU na skrzynkę mailową. Podzielcie się z nami jak dokładnie algorytm Was opisał 🙂 A może dowiedzieliście się czegoś nowego o sobie? Śmiało piszcie!

Komentarze


Oddział Staszów:

Adres: ul. Krakowska 49/2
28-200 Staszów

Godziny otwarcia:
pon-pt - [9:00-17:00], sb - [8:00-12:00]

E-mail: info@arkonsoft.pl

Telefon: 883-773-960

Oddział Lublin:

Godziny otwarcia:
pon-pt - [9:00-17:00]

E-mail: info@arkonsoft.pl

Telefon: 883-773-020

Oddział Warszawa:

Adres: ul. Cypryjska 2a
02-761 Warszawa

Godziny otwarcia:
pon-pt - [9:00-17:00]

E-mail: info@arkonsoft.pl

Telefon: 883-773-960